top of page
Keresés

Tudnivalók a macskák veszélyes, és gyógyíthatatlan FIV és FeLV fertőzöttségéről


A macskák immunhiányos betegsége, avagy a FIV



A FIV, vagy más néven „macska AIDS” egy vírus okozta, világszerte elterjedt megbetegedés a macskák körében. A kórokozó kizárólag macskákat betegít meg, emberekre nem veszélyes.

A fertőzött egyedek akár hosszú éveken át terjeszthetik a megbetegedést anélkül, hogy tüneteket mutatnának. A betegség általános tünetei lehetnek a lesoványodás, étvágytalanság, szájüregi gyulladások és fekélyek, orrfolyás, kipirult szem, és a nyirokcsomók duzzanata. A betegség alapvetően az immunrendszert gyengíti, így cicánk hajlamosabbá válik más fertőzésekre, melyek akár az életét is veszélyeztethetik ebben az állapotban. A vírus vérrel, nyállal, így főleg verekedéssel, párzással terjed a macskák között. Kezelés kapcsán sajnos csak a tünetek enyhítésére, esetleg a másodlagos fertőzések megelőzésére van lehetőségünk. Ajánlott folyamatosan különböző immunerősítők szedése, illetve folyamatos és rendszeres állatorvosi kontroll.


A macskaleukózis, avagy a FeLV





A FeLV szintén egy vírus által okozott betegség, mely sokban hasonlít a macskák FIV fertőzöttségére. Hasonló hosszú lappangási időszak, és kezdetben jellegtelen tünetek jellemzik a FeLV okozta megbetegedést is (étvágytalanság, lesoványodás, szájüregi gyulladások, fekélyek, orrfolyás, kipirult szem és nyirokcsomó duzzanatok). Az ezzel a vírussal fertőződött macska szintén fogékonnyá válik más fertőző megbetegedésekre, melyek a legyengített immunrendszer miatt szintén végzetesek lehetnek. Továbbá a macskaleukózis vírusa daganatos megbetegedéseket is okozhat. A FeLV, hasonlóan a FIV vírusához vérrel és nyállal terjed (verekedés, párzás), de vemhes állat esetében az utódok is fertőződhetnek közvetlenül az anyaméhben vagy később a szoptatáskor. Megelőzésére védőoltással igen, de gyógyítására ebben az esetben sincs lehetőség, csupán a tünetek enyhíthetők.


A FeLV megelőzése és védekezési lehetőségek





A betegség védőoltásokkal megelőzhető! A vakcina hatására egészséges állatban ellenanyag termelődik a teljes leukózis vírus ellen, és annak daganatképződést kiváltó antigénje ellen is. Kijáró vagy kertben élő, illetve más macskákkal tartósan érintkező állatoknál (pl. kiállítások, panziók, tenyésztés) a vakcinával történő védekezés feltétlenül ajánlott. Az általunk javasolt oltási protokoll szerint két oltásra van szükség az alapimmunizáláshoz, majd évente emlékeztető oltás, akár már más oltásokkal összevonhatóan.

Az alapimmunizálás a következőképpen zajlik:

1.oltás, 3 hét múlva 2. oltás, majd évente emlékeztető oltás egy- vagy többkomponensű vakcinával.

A leukózis elleni oltás előtt minden esetben teszteljük a cicát leukózisra (és fiv-re is). Ez csupán pár percet és néhány csepp vért vesz igénybe. 

Mivel mindkét betegség nyállal, vérrel vagy nemi úton terjed, így könnyen belátható, hogy az ivartalanítással nagyon nagy százalékban csökkenthető a betegség terjedése. Elsősorban a nyilvánvaló fizikai hatások miatt (petefészkek/herék eltávolítása), de ezáltal a macskák viselkedése is lényegesen megváltozik. Kevésbé csavarognak, kevésbé agresszívak, nem párosodnak. A fiv-nek sajnos más "ellenszere" jelenleg nem ismert, de a leukózis az ivartalanítással és az évi egy rendszeres védőoltással teljesen megelőzhető.


 
 
 

Comments


bottom of page